Hakkımızda

HaldunTaner-LOGO-SİyahKUCUK

İstanbul Üniversitesi Haldun Taner Tiyatro Uygulama ve Araştırma Merkezi

Haldun Taner Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin faaliyet alanı, ülkemiz ve dünya tiyatrosunun düşünsel ve kuramsal altyapısını disiplinler arası işbirliği temelinde araştırmak, değerlendirmek, elde edilen sonuçları yeni akademik ve sanatsal ürünlere dönüştürmek ve bu alanda çalışmalarda bulunan araştırmacılara katkı sağlamaktır.

iksvtiyatro_tur

İstanbul Tiyatro Festivali

Yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının iki yılda bir Mayıs ayında, üç hafta boyunca izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali ilk kez 1989 yılında gerçekleştirildi. 2002 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen festival kapsamındaki yapımlar ve topluluklar, hem izleyiciye hem de sanat dünyasına farklı açılımlar kazandırıyor; ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumlar, her iki yılda bir İstanbul Tiyatro Festivali merceğinden sahnelere yansıyor.

2002 yılında, Nâzım Hikmet’in doğumunun 100. yılında, Genco Erkal’ın tasarladığı ve yönettiği nazım’a Armağan adlı yapımla festival ilk prodüksiyonunu gerçekleştirdi. Atılan bu adım, izleyen yıllarda yerli toplulukların İstanbul Tiyatro Festivali’ne yeni projelerle katılmaları için zemin oluşturdu. Bu gelişme festivale her anlamda ivme kazandırdı ve bugün de kazandırmaya devam ediyor.

Farklı kültürler ve ülkeler arasında sanatsal anlamda kesişmelerin, benzerliklerin ve ayrılıkların altını çizmek amacını güden festival uzun süredir ortak yapımlara ağırlık veriyor ve bu anlamda yöneldiği alanları genişletiyor. Festivalin bu bağlamda hayata geçirdiği çalışmalardan biri Tanztheater Wuppertal Pina Bausch ile 2003 yılında özel proje olarak gerçekleştirilen ve bugün hâlâ dünyayı dolaşan nefes. 2006 yılında festival kapsamında gerçekleştirilen ve birçok topluluğu İstanbul’da buluşturan 4. Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları da yine bu doğrultuda yürütülen çalışmalar arasında.

İstanbul Tiyatro Festivali, 2009 yılında Avignon Festivali, Atina & Epidaurus Festivali, Barcelona Grec Festivali ile birlikte Akdeniz Festivalleri Birliği Kadmos’u kurdu. Kadmos, yalnızca ortak prodüksiyonları değil, ortak eğitim alanlarını da destekleyen bir birlik olarak çalışmalarına devam ediyor. Yine bu kapsamda yürütülen “Kadmos Seyahat” ise çeşitli ülkelerin genç sanatçılarına ve dramaturglarına farklı festivalleri izleme olanağı tanıyan bir eğitim projesi olarak sürdürülüyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nin çalışmalarını yürüttüğü bir diğer eğitim programı da ilk adımları Piccolo Teatro di Milano ile birlikte atılan “Mediterranean Project”.

1997 yılından bu yana her yıl bir Türk ve bir yabancı sanatçıya Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunan İstanbul Tiyatro Festivali, eğitim projeleri, ortak yapımları ve günümüz toplumsal sorunlarına dair temalara değinen programıyla her iki yılda bir gösteri sanatları alanında ulusal ve uluslararası düzeydeki yeni yönelimleri ve çalışmaları İstanbul’a taşımaya devam ediyor.

Dramaturji-LOGO

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, ülkemizde tiyatro sanatının düşünsel, kuramsal ve yazınsal alanda yaşadığı boşluğu giderebilmek amacıyla tiyatro araştırmacısı, dramaturg ve tiyatro eleştirmeni yetiştirmek üzere 1992 yılında yüksek lisans programıyla faaliyetlerine başlamıştır. Bölüm, dramaturji eğitiminin yanı sıra, tartışma boyutuyla tiyatro sanatına önemli bir ivme kazandıracak olan ve ülkemizde ilk kez akademik bir eğitim kapsamına alınan tiyatro eleştirisine yönelik çalışmalara programında uygulama alanı sağlaması açısından da önemli bir yere sahiptir. 2008 yılından itibaren Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü bünyesinde, “Tiyatro Eleştirisi ve Teorisi Ana Bilim Dalı” ve “Dramaturji ve Dramatik Yazarlık Sanatı Ana Bilim Dalı” olmak üzere iki yeni ana bilim dalı açılmış, bölümün faaliyet alanları genişlemiştir.

peramuzesi

Pera Müzesi

8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir.

2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı’ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir.

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, ; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktadır.

Aralarında Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi, JP Morgan Chase Koleksiyonu, New York School of Visual Arts, Maeght Vakfı gibi dünyanın önde gelen müze, koleksiyon ve vakıflarıyla ortak sanat projeleri üreten Pera Müzesi, düzenlediği dönemli sergilerle, “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka” “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”, “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera”, “Goya” gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarını ülkemiz sanatseverleriyle buluşturmuştur. Açıldığından bugüne her yıl ulusal ve uluslararası eğitim ve sanat kurumlarıyla işbirliği yaparak genç sanatçıları destekleyen sergiler de düzenleyen Pera Müzesi, tüm sergilerini kitaplar, sözel etkinlikler ve çocuk eğitim programlarıyla da desteklemektedir. Dönemsel programları ve etkinlikleriyle dikkat çeken Pera Film ise ziyaretçilere ve sinema meraklılarına, klasiklerden bağımsız filmlere, animasyon ve belgesellere uzanan, kimi zaman sergilere paralel kapsamlı gösterimler düzenlemektedir.

Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Dili, Eski Türk Dili, Yeni Türk Edebiyatı ve Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dallarından oluşup 1984 yılında Prof. Dr. Mehmed ÇAVUŞOĞLU tarafından kurulmuştur. Bölüm kurulduğu 1984 yılından beri lisans düzeyinde öğretim vermekte, 1994 yılından beri de Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak yüksek lisans programı açmaktadır.

Bölüm programımızın amacı, Türk dili ve edebiyatı metinlerini başlangıçtan günümüze kadar edebi ve filolojik bağlamda değerlendirip öğrenciye kazandırmak, onlara bu ürünlerin Türk kültürünün oluşum ve gelişimindeki katkılarını akademik düzeyde öğretmek; Türk dili ve edebiyatı alanında ülkenin ihtiyaç duyduğu bilim adamlarını, uzmanları ve öğretmenleri yetiştirmektir. Türk dil ve edebiyatının, tarihi ve coğrafi çerçevede öğrenciye iletilmesi bu programın temel hedefleri arasındadır. Programlar, teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra, bölüm içi etkinliklerle desteklenmektedir. Programımızın güncel tutulmasına, hem derslerin yeni ihtiyaçlara cevap verecek biçimde hazırlanması hem de ders içeriklerinin yeni gelişmelere uygun hale getirilmesi açısından dikkat edilmektedir.

Bölümümüzde Prof. Dr. Mehmed ÇAVUŞOĞLU’ndan sonra Prof. Dr. Zeynep KERMAN, Prof. Dr. Halil ERSOYLU bölüm başkanlığı görevini yürütmüş. Şu anda bölüm başkanlığı görevini Prof. Dr. Abdullah UÇMAN yürütmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, toplam 15 öğretim elemanıyla çalışmalarını yürütmektedir.

sentro kucuk

Sentro Yabancı Dil Hizmetleri

1990 yılından beri çeviri sektörünün her alanında faaliyet gösteren ve profesyonel çeviri hizmeti veren bir kuruluştur. Kuruluş günümüzden itibaren amacımız ve önceliğimiz kaliteli hizmet vermek olmuştur.

Dilbilimci ve tercüme sektörünün farklı dallarında uzmanlaşmış profesyonellerden oluşan uzman kadromuz, firmanızın tüm çeviri gereksinimlerini karşılayacak yeterliliktedir.

Yazılı tercüme, Sözlü Tercüme, Simültane, Yerelleştirme, Globalleştirme gibi çeviri sektörünün çok farklı dallarında uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Sentro, teknolojik altyapısı ve müşteri odaklı bakış açısıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde olmuştur. Hızlı ve kaliteli hizmeti ile müşterilerine verdiği güven, Sentro’yu her geçen gün daha da büyütmektedir.

Dünya üzerinde konuşulan yüzden fazla dilde binden fazla müşterisine hizmet veren Sentro Yabancı Dil Hizmetleri, çeviri sektöründeki en güvenilir limandır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s